Kawę pije blisko 90% osób dorosłych – w różnej postaci. Jedni wolą rozpuszczalną, inni czarną z ekspresu, a jeszcze inni – kawę z mlekiem. Odmian kawy jest bardzo dużo. Czy jednak można mówić o tym, że kawa ma działanie alergiczne? Innymi słowy, czy występuje coś takiego, jak uczulenie na kawę? Jak się okazuje, że tak. Sprawdźmy zatem, czym dokładnie objawia się uczulenie na kawę i w jaki sposób je leczyć.
Uczulenie na kawę – co je wywołuje?
O ile uczulenie na kawę rzeczywiście ma rację bytu, o tyle występuje ono niezwykle rzadko, a boryka się z nim mniej, niż 1% dorosłych. Zmiany alergiczne, które wywołuje kawa, mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Do najczęstszych objawów, które można przypisać niekorzystnemu wpływowi kawy na nasz organizm, zaliczamy:
- pieczenie oraz łzawienie oczu – to jeden z najpopularniejszych objawów uczulenia na kawę, który może pojawić się w zasadzie od razu, po jej wypiciu,
- biegunka, wymioty – to ewidentny objaw, który może w sytuacji występowania alergii na kofeinę wystąpić. Podobnie, jak w przypadku łzawiących oczu, również pojawia się on w stosunkowo krótkim czasie po spożyciu kawy. Z reguły jednak bardzo szybko mija,
- bóle brzucha – to także objaw, który może świadczyć o alergii na kofeinę i pojawia się on niemalże bezpośrednio po wypiciu kawy, a czasem nawet i w trakcie jej spożywania.
Co robić, kiedy mamy uczulenie na kawę?
Skoro wiemy już, jakie są objawy szeroko pojmowanej alergii na kawę, warto dowiedzieć się, co zrobić, aby je zniwelować. Oczywiście jednym z najprostszych rozwiązań, jest zaprzestanie picia kawy. Można ten napój zastąpić innym, np. yerbą mate lub innym, o podobnym działaniu. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, co dokładnie wywołuje w nas objawy alergii. Dlatego zanim podejmiemy próby leczenia alergii na kawę, koniecznie należy zgłosić się z tym problemem do dermatologa. Wykona on konkretne testy i wskaże na to, który składnik kawy wywołuje w naszym organizmie reakcję alergiczną. Z reguły jest to kofeina, ale nie jest to regułą.