Ludzie bezdomni

Powieść skłaniająca do refleksji

W dzisiejszych czasach, w szkołach wprowadzony jest bardzo urozmaicony program nauczania. Regularnie jest on aktualizowany. Niestety wielu osobom nie podobają się te ciągłe zmiany. Ostatnio spore zamieszanie wywołała zaproponowana reforma panującego rządu. Chcą przywrócić dawny tryb nauki w ośmioklasowej podstawówce i zlikwidować gimnazja. Wydawać może się to straszne i niemożliwe, ponieważ zaburzy to cały tok nauczania. Personel gimnazjów z dyrektorem na czele wyraża swoje oburzenie. Dojdzie do redukcji etatów, przez co kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli straci pracę. Ale, na całe szczęście szkoły ponadgimnazjalne nie zostały wzięte pod uwagę w tej reformie. Nic nie może zaburzać tutaj toku nauczania uczniów. Po ukończeniu szkoły, przed każdym uczniem będzie stało nowe wyzwanie, jakim jest jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Mowa tutaj o maturze. Wymagania i zakres materiału cały czas poszerza się, dlatego też program nauczania w klasach licealnych jest tak szeroko rozbudowany. W zależności od profilu klasy, jaki sobie wybierzemy, będziemy mieli różne przedmioty rozszerzone. Na przykład w klasie matematyczno-fizycznej, na pierwszym miejscu, w największym wymiarze godzin będą prowadzone zajęcia matematyki, fizyki oraz informatyki. Bardzo często wybieranym profilem klasy jest ten o biologiczno-chemicznych przedmiotach. Istnieje jeszcze jeden, ciekawy profil klasy, o którym nie można zapominać. Mowa tutaj o profilu humanistycznym. Jest on również bardzo oblegany. To właśnie tutaj, uczniowie będą mogli o wiele dokładniej poznać zagadnienia z języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

Niestety, ale musimy liczyć się z tym, że nauka tego zajmuje dużo czasu. Jeżeli chcemy uczyć się na dobrych stopniach, powinniśmy jak najwięcej czytać i powtarzać. Materiały z historii i wiedzy o społeczeństwie są niezwykle obszerne. Niemożliwym będzie nauczenie się na test, dzień przed nim. Musimy na przygotowania poświęcić sporo czasu. Plusem tego wszystkiego, mogą być szczegółowe notatki, które każdy powinien sobie zrobić w celu utrwalenia wiedzy. Weźmy pod uwagę teraz przedmiot, jakim jest język polski. Przyszli maturzyści, już od początku roku szkolnego poznają od podstaw każdą z epok literackich. Jest ich dziesięć i każda jest niezwykle charakterystyczna. Przykładowo, omawiając Antyk, uczniowie mogą poznać dzieła pisarzy z tamtego okresu. Mogą być to między innymi takie utwory jak, Iliada, czy Odyseja autorstwa Homera. Wiadomo, że każda z epok może przypaść nieco bardziej do gustu jednej z osób. Może dojść do sytuacji, w której ktoś będzie lepiej czuł się omawiając Oświecenie, a ktoś inny Romantyzm. W epoce romantyzmu, poznać będziemy mogli wybitną twórczość Adama Mickiewicza. Napisał on wiele dzieł, które do dnia dzisiejszego są przerabiane. Jednak wiele osób fascynuje również okres Młodej Polski. Epoka ta opanowała najważniejsze dziedziny polskiej twórczości, między innymi literaturę, muzykę oraz sztukę. W tej epoce postała niezwykła powieść, która określona została mianem książki czynu. Napisanie książki przez Stefana Żeromskiego Ludzie bezdomni przez wiele osób uważane było za wielkie wydarzenie społeczno-polityczne. Dzięki niej, autor zyskał ogromną popularność. Pragnął zawrzeć w treści utworu wcześniej nieomawiane problemy, jednocześnie omówił też patriotyczne uczucia. Powieść ta porusza i uświadamia obojętność wobec spraw ludzi biednych. Powieść zaczyna się w Paryżu, gdzie Tomasz Judym, nasz główny bohater studiuje medycynę. Poznał tam wspaniałą kobietę, Joasię, którą darzył wielkim uczuciem z wzajemnością. Tomasz pochodził z ubogiej rodziny, gdzie ojciec miał problem z alkoholem. Judym całe życie musiał polegać tylko na sobie. Został zabrany z rodzinnego domu do ciotki, która miała mu zapewnić dobre wykształcenie. Jednak okazało się być inaczej. Bardzo często nie dostawał jedzenia oraz był bity. Jednak uparł się, że skończy studia pomimo wszystko. Chciał pomagać innym ludziom. Ludzie bezdomni to powieść, która skłania do refleksji. Porusza i zwraca naszą uwagę na istniejące problemy innych. Tomasz Judym jest przeciwnikiem krzywd społecznych. Pomoc biednym osobom traktuje, jako swój moralny obowiązek, który musi spełnić. Serwis klp proponuje wam niezwykle dokładne opracowania tej lektury oraz innych. Ludzie bezdomni streszczenie ma pomagać osobom, którym nie starczyło czasu na przeczytanie całego utworu.

W życiu młodego lekarza nie jest łatwo i napotyka on wiele przeciwności losu. Kiedy został odrzucony z medycznego środowiska, nie poddał się i rozpoczął swoją praktykę. Niestety, kończy się ona klęską, a w rezultacie Tomasz zmuszony jest to wyjazdu do Cisów. Skupił się tam na rozwijaniu swojej działalności filantropijnej. Miał wielką szansę na to, aby wieść dobre życie u boku Joasi Podborskiej. Jednak pomimo tego, wybrał karierę i dalej chciał spełniać swoje obowiązki. Tomasz pomimo wielu przeciwności losu, nigdy ani przez moment nie zwątpił w słuszność swoich działań. Wierzył, że kiedyś ktoś doceni jego starania. Jeżeli nie przeczytałeś lektury, a chcesz dowiedzieć się więcej o losach młodego doktora, odwiedź serwis klp. Gorąco zapraszamy!