Zdjęcie rentgenowskie kości oraz zębów służy dentyście do uwidocznienia tkanki kostnej żuchwy oraz szczęki, oceny stawu skroniowego oraz żuchwowego, a także jednocześnie określenia stanu kości twarzoczaszki oraz poszczególnych zębów, jak i także tkanek kostnych, które otaczają ząb.
Wskazania do RTG zębów
RTG zębów, a więc potocznie mówią prześwietlenie zębów to nic innego jak badanie radiologiczne, które pozwala w bezbolesny oraz bezpieczny sposób dla zdrowia ocenić stan kości szczęki, uzębienia, jak i także żuchwy.
Tomografia szczęki pozwala stwierdzić obecność bądź brak związków zębowych, próchnicę, zębów zatrzymanych, ciał obcych, zmian patologicznych przy korzeniach, korzeni pozostawionych, torbieli, jak i także poważnych zmian nowotworowych. Bardzo charakterystyczne białe plamy na zdjęciu RTG zębów to właśnie nic innego jak obraz próchnicy.
Stomatolog może zalecić rentgen stomatologiczny przez zaplanowaną ekstrakcją zęba, kanałowych leczenie czy też założeniem protezy zębowej. Do tego wykonuje się badanie to przy podejrzeniu torbieli czy też kamicy ślinianki. Rentgenowskie badanie uzębienie jest wskazane także w przypadku wszelkich urazów twarzoczaszki.
Rodzaje tego badania
Pierwszym rodzajem badania rentgenowskiego jest RTG zębów pantomograficzne. Badanie to jest wykonywane w celu wykrywania próchnicy, zębów zatrzymanych, nadliczbowych zębów, rozwojowych wad, nieprawidłowości w obrębie korzenia zęba oraz przyzębia, jak i także przy podejrzeniu nowotworów. Podczas samego badania pacjent przebywa w siedzącej pozycji, a maszyna się obraza wokół głowy pacjenta. Jednocześnie rejestruje obraz żuchwy, szczęki, zatok szczękowych oraz stawów skroniowo-żuchwowych.
Kolejny rodzaj badania to zdjęcie punktowe. Badanie to obejmuje do czterech zębów oraz daje obraz najbardziej szczegółowy. Najczęściej jest zalecane przy planowaniu kanałowego leczenia, ale także służy przy diagnozie próchnicy, ocenie wypełnień, stanów zapalnych oraz implantów. Więcej o RTG zębów dowiedzie się pod adresem https://www.rentgen-krakow.pl/