Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego do swoich potrzeb projektu domu? Sprawdź, dlaczego warto wybudować dom z poddaszem użytkowym.
Sprawa zasygnalizowana w tytule artykułu jest w zasadzie jedną z pierwszych, które są rozważane przez osoby planujące budowę domu. To właśnie te podstawowe decyzje związane z rodzajem budowanego domu, jego wielkością, usytuowaniem na działce czy kształtem dachu będą miały kluczowe znaczenie w kwestii kosztów budowy oraz wygody i funkcjonalności w użytkowaniu domu przez kolejne dziesięciolecia. Przyjrzyjmy się zatem jakie korzyści ma wybudowanie tak popularnego w naszych czasach w Polsce domu z poddaszem użytkowym.
Intuicyjna strefowość
Jednym z podstawowych atutów domów z poddaszem użytkowym wymienianym przez wielu architektów i inwestorów jest fakt, że dom o dwóch kondygnacjach z zasady posiada już dwie strefy użytkowania domu – strefę nocną i dzienną. To właśnie poddasze pełni rolę strefy nocnej, strefy, do której goście i w ogóle wszystkie osoby poza gospodarzami nie mają wstępu. To miejsce, do którego przyzwyczaimy się z czasem, że jest przestrzenią relaksu i regeneracji. Natomiast parter budynku znakomicie spełni się w roli strefy dziennej. To właśnie tutaj przyjmujemy gości, gotujemy i wykonujemy rozmaite prace domowe. Rozlokowanie stref na oddzielnych kondygnacjach sprzyja odizolowaniu ich od siebie nie tylko pod względem użytkowania, ale także pod względem temperaturowym lub akustycznym.

Optymalne koszty budowy
A co można powiedzieć o koszcie budowy domu z poddaszem użytkowym? Oczywiście artykułów porównujących koszty budowy domu parterowego, a domu z poddaszem znajdziemy w sieci mnóstwo i widać w nich, że rozmaici architekci mają pod tym względem swoje odmienne zapatrywania. Niemniej bardzo często kluczowe znaczenie dla ogólnej ceny wybudowania domu jednorodzinnego jest zakup działki pod budowę. I tutaj nie trzeba nikogo długo przekonywać, że dom z poddaszem umożliwia uzyskanie przynajmniej dwa razy więcej powierzchni użytkowej niż dom parterowy wybudowany na tej samej działce. Sprawa ma duże znaczenie, gdyż zwłaszcza tam, gdzie buduje się domów jednorodzinnych najwięcej ceny działek budowlanych są najwyższe.
Rozważając kwestie związane z kosztem budowy warto brać pod uwagę niższy koszt związany z mniejszą powierzchnią dachu oraz fundamentów. Z drugiej strony pamiętamy oczywiście także, że dom z poddaszem będzie musiał posiadać mocniejszy strop oraz większą powierzchnię ścian. Sam dach zapewne będzie też musiał być lepiej zaizolowany. Dodatkowym kosztem związanym z budową domu z poddaszem jest także konieczność montażu klatki schodowej.
Niższe koszty eksploatacji
Wiadome jest, że domy o zwartej bryle są energooszczędne. Mniejsza kubatura budynku sprawia, że po prostu jego eksploatacja jest mniej czasochłonna – a co za tym idzie po prostu tańsza. Mniejsze są także koszty związane z podatkiem od nieruchomości.
Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje zalety, niemniej wiele osób faktycznie decyduje się na dom z poddaszem użytkowym – często po prostu ze względów wizualnych.