Imigranci z Syrii, a europejska gospodarka

Wpływ imigrantów z Syrii na europejską gospodarkę

Już od ponad roku mogliśmy obserwować zjawisko przypływu imigrantów z różnych części świata do krajów europejskich. Kiedy ten temat został rzucony do publicznej wiadomości, media nie przestawały się nim interesować.  Wśród ludzi opinie na ten temat były bardzo podzielone. Część z nich bardzo obawiała się napływu imigrantów, powołując się na wrogie nastawienie w tamtejszych krajach. Jednak pozostała część populacji, uważa że przyjęcie imigrantów będzie miało pozytywny wpływ na gospodarkę w krajach europejskich, np. w Niemczech, czy Polsce.

Nagłe przyspieszenie ekonomiczne?

Zdania na ten temat są bardzo podzielone. Albowiem Syryjczycy, którzy narażeni są na działania wojny, uciekają aby otrzymać humanitarną pomoc ze stron europejskich państw oraz zapewnić sobie i rodzinie bezpieczne życie. Jednakże taką postawę przyjmuje niewielka liczba osób pochodzenia syryjskiego. Większość przybywających do Europy Syryjczyków, robi to tylko i wyłącznie dla poprawy jakości życia. Starają się wykorzystać możliwości wsparcia socjalnego, aby mieć lepiej, a nie pracować.

Jak drogie jest utrzymanie i przyjęcie imigrantów?

W zależności od kraju, liczba przyjmowanych imigrantów może się znacząco różnić. Zaczynając od Polski – tu liczba przyjmowanych imigrantów ma nie przekroczyć 10 000, więc nie wpłynie to na gospodarkę. Jednakże w Niemczech napływ imigrantów jest ogromny, ponieważ wynika to z faktu, że Niemców z roku na rok jest coraz mniej. Dlatego więc postanowiono wprowadzić program przyjęcia imigrantów z dalekiego wschodu.  Koszty utrzymania imigrantów mogą sięgać rekordowych sum. Jest to, bowiem bardzo kosztowne przedsięwzięcie.

Pozytywny czy negatywny wpływ imigrantów na gospodarkę?

W Niemczech imigranci mają pozytywny wpływ na ich gospodarkę. Wynika to, bowiem z faktu, że w przyszłości mogłoby brakować tam rąk do pracy, do czego za wszelką cenę rząd nie chce dopuścić.  Niemcy mają zamiar przyjąć do swojego państwa aż 800 000 imigrantów. Większość z nich zapewne będzie w wieku produkcyjnym, jednak nawet, jeżeli będzie już to osoba starsza, może ona przyczynić się do zahamowania rozwoju niżu demograficznego w Niemczech. W Polsce zaś opinie na temat przyjmowania imigrantów są bardzo podzielone. Część jest sceptycznie nastawiona do obcokrajowców, ponieważ uważa, że będą oni wykorzystywać naiwność rządu, aby polepszyć swoje standardy życia. Rząd przyjmuje coraz to nowszych imigrantów, co prawda nie w tak dużej ilości jak w Niemczech, jednak nie są oni tak chętni do pracy jak u zachodniego sąsiada. Polskie państwo bardzo dużo traci oferując pomoc syryjskim imigrantom.

Podsumowując, imigranci mają duży wpływ na to, co dzieje się w europejskiej gospodarce. U jednych wpłyną pozytywnie na jej rozwój, zaś w drugim państwie nie wniosą znaczącego wkładu w rozwój jego gospodarki. Trzeba więc bardzo dobrze przemyśleć i przeanalizować czy imigrantów z Syrii opłaca się przyjmować do swojego kraju.