Inspiracje w projektach wnętrz

Urządzanie, projektowanie nowego domu to chyba jedna z piękniejszych przygód. Ale jak każde inspirujące przedsięwzięcie, tak i aranżacja wnętrza niesie ze sobą wyzwania.

Nawet jeśli postanowiłeś zatrudnić projektanta wnętrza, do pomocy w wystroju to i tak nie ominie cię szereg decyzji związanych z wyborem określonego stylu, rodzaju zastosowanych produktów i rozwiązań. Zanim więc przystąpisz do projektowania aranżacji swojego mieszkania, koniecznie zastanów się nad tym, co ci się podoba we wnętrzarstwie, w jakich miejscach dobrze się czujesz i jaką funkcję mają pełnić poszczególne przestrzenie twojego mieszkania.

Miejsca do inspiracji

Na pewno warto inspirować się rozmaitymi, dostępnymi w wersji papierowej magazynami związanymi tematyką z branżą wyposażenia wnętrz. Oczywiście warto przy tym mieć świadomość, że wiele pomysłów tam zamieszczonych jest po prostu sprytną, zawoalowaną reklamą. W polskim internecie kwitnie obecnie społeczność blogerów, którzy bardzo chętnie opisują swoje aranżacyjne przygody. Warto wybrać sobie tych blogowiczów, którzy odpowiadają nam stylem i – co zapewne dość istotne – także budżetem dostępnym na wyposażenie wnętrz.

Zdjęcie apartamentu
Zdjęcie apartamentu, źródło: ogrzany.pl

Bardzo ciekawym miejscem w sieci, w którym z pewnością możemy się zainspirować, sprawdzić swoje gusta są strony internetowe projektantów wnętrz oraz serwisy online firm produkujących rozmaite dodatki aranżacyjne, np. tapety ścienne, dywany, podłogi, oświetlenie. Aby sprzedawać swoje produkty muszą oni bowiem prezentować je w modnych aranżacjach. Dzięki temu na tego typu stronach czy sklepach internetowych znajdziemy mnóstwo nie tyle ciekawych opisów, ile po prostu dobrej jakości fotografii. Warto także pamiętać, że w sklepach internetowych pojawiają się od czasu do czasu regularnie prowadzone blogi wnętrzarskie. Wśród tej całej masy artykułów pojawiają się czasem prawdziwe perełki! Na koniec na pewno warto jeszcze wspomnieć o serwisach zawierających fotografie, na przykład serwis internetowy Pinterest. Przeglądanie Pinteresta może bardzo korzystnie wpłynąć na twój rozwój gustu, ponieważ mamy tam wymieszane propozycje aranżacji wnętrz z całego świata! W ten sposób wychodzimy poza trendy typowe dla naszego kraju czy tej części Europy. Podobne zastosowanie może mieć także wyszukiwanie kanałów na Youtubie.

Jak znaleźć dobrego projektanta wnętrz

No dobrze, można powiedzieć, że po całych godzinach spędzonych przed monitorem komputera wiemy już czego mniej więcej chcemy. Potrzebujemy teraz zatrudnić projektanta wnętrz, który będzie w stanie zmaterializować nasze aranżacyjne marzenia. Nie trudno się domyśleć, że nie będzie dobrym pomysłem branie pierwszego lepszego architekta z ogłoszenia. Dlaczego? Otóż, nie chodzi o to, że trafimy być może na partacza, ale raczej o to, że potrzebujemy też kogoś, kto dobrze zrozumie nasz styl, naszą wizję wnętrza. Jeśli nie dobierzemy odpowiedniego gustem architekta wnętrz, to tworzenie projektu może się okazać wielką katastrofą!

Bardzo dobrym pomysłem na poszukiwania projektanta jest przeglądanie stron internetowych rozmaitych architektów. Na ogół są tam opublikowane galerie z realizacji. To właśnie tam będziemy mogli sprawdzić styl danej pracowni i znaleźć tą, której aranżacje najczęściej nam się podobają. Oczywiście bardzo dobrą opcją jest także pytanie wśród znajomych, którzy urządzanie wnętrza domu mają już za sobą i są z tego całego procesu zadowoleni. Przecież nie bez powodu mówi się, że szczęśliwy jest ten, który nie uczy się na błędach swoich, ale na błędach cudzych :).

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem http://nasza-kamienica.pl/