Podstawowe zasady dbania o wzrok

Dbanie o wzrok jest bardzo ważne. Zbyt długa praca przy komputerze, nieprawidłowa odległość od ekranu – to jedne z najważniejszych czynników, które w największym stopniu przyczyniają się do pogorszenia się stanu naszego wzroku. W sytuacji, kiedy zauważymy, że zaczynamy widzieć gorzej, koniecznie należy umówić wizytę. Dobry okulista Warszawa, to gwarancja, że problem, z którym się borykamy zostanie rozwiązany a nasz wzrok ulegnie poprawie. 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Podstawą, jeśli chodzi o dbanie o nasz wzrok jest oczywiście stosowanie się do podstawowych zasad higieny oczu. Niestety, nadal znajomość tych zasad jest niewystarczająca. Sprawdźmy zatem, jakie sposoby na codzienne dbanie o nasz wzrok możemy stosować. 

Zasada 20-20-20 – co to takiego?

Jedną z najważniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych metod, jeśli chodzi o prawidłową higienę narządu wzroku jest stosowanie się do zasady 20-20-20. Została ona stworzona przez zespół amerykańskich lekarzy i jest bardzo prosta, jeśli chodzi o jej zastosowanie. Polega ona na regulowaniu czasu patrzenia w ekrany emitujące niebieskie światło. 20 minut pracujemy i patrzymy się w ekran komputera / tabletu, następnie 20 sekund odpoczywamy i staramy się patrzeć w dal, po czym znowu wracamy do pracy na 20 min. Taki cykl powtarzamy przez cały czas pracy przy komputerze. Dzięki niemu, zapewnimy oczom wystarczający odpoczynek. Ważne jest jednak to, aby w czasie tej 20-sekundowej przerwy nie patrzeć na żaden ekran – najlepiej, jeśli np. spojrzymy za okno. 

Czy dieta ma wpływ na nasz wzrok?

Niewiele osób wie, że wpływ na stan naszego wzroku ma dieta. Starajmy się wdrażać do niej warzywa i owoce, szczególnie te, które zawierają w sobie dużo beta karotenu, który w znaczącym stopniu wpływa na kondycję naszych oczu. Unikajmy także fastfoodów, które zawierają dużo szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, w tym przede wszystkim tłuszczów trans. Zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa, jeśli chcemy zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *