KLP – wesele streszczenie

Wesele S. Wyspiański

Cały czas, Ministrowie starają się zwiększać poziom nauczania w szkołach. Niestety, ale im wyższa klasa, tym trudniejsza nauka dla wielu z nich może się okazać. Będąc na etapie szkoły podstawowej jest im dużo łatwiej. Nauczyciele starają się przekazać młodym uczniom cenne wskazówki. Trzeba przebrnąć przez sześć klas. To właśnie tutaj poznajemy nowych znajomych, z którymi relacje mogą przerodzić się w przyjaźń na całe życie. To właśnie w tym okresie nasze pociechy mogą cieszyć się otaczających ich światem. W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, w którym widzi, że jego maluch usamodzielnia się i stara się radzić sobie sam. Następnie przychodzi etap, w którym dzieci z podstawówek idą do szkoły gimnazjalnej. Tam może być już nieco ciężej. Młodzież poznaje zupełnie nowe rzeczy, o których nigdy wcześniej nie słyszeli. Poznają nowych nauczycieli, nowych kolegów, jednak cały czas utrzymują kontakt ze znajomymi z poprzednich lat. Zazwyczaj grupy przyjaciół planują, że będą chodzić do tej samej klasy. Tak też się stało. Dzięki temu, pierwsze dni w nowej szkole nie były, aż takie straszne. Po wdrożeniu się w to środowisko, zauważyć da się, że jeżeli będziemy mieli odpowiednie osoby przy swoim boku, zajdziemy daleko.

Kiedy zaaklimatyzujemy się już na dobre, możemy zacząć walczyć o jak najwyższe oceny. To one mają wpływ na to, do jakiej szkoły dostaniemy się w przyszłości. Dodatkowym atutem będzie też branie udziału w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach. Jeżeli czujemy się dobrze w jakiejś dziedzinie, możemy zdecydować się na to. Ma to swoje dobre plusy. Im dalej dotrzemy, tym ciekawsze nagrody na nas mogą czekać. Przykładowo, za udział w konkursie historycznym możemy na koniec roku otrzymać ocenę bardzo dobrą. Wiadomo, że jeżeli będziemy posiadać wysokie oceny na koniec trzeciej klasy gimnazjum, to dostaniemy się z łatwością do liceum, czy technikum, takiego jak zawsze marzyliśmy. W momencie ogłoszenia wyników do licealnych klas, możemy odetchnąć z ulgą. To właśnie teraz wszystko zmieni się o 180 stopni. Całkiem nowy świat. Stajemy się młodymi dorosłymi. Przed nami najważniejszy egzamin w życiu, jednak zanim do niego podejdziemy, będziemy musieli pokonał całe trzy licealne klasy. Nie będzie nam łatwo, ponieważ każdy nauczyciel będzie od nas wiele wymagał. Program nauczania też będzie bardziej rozbudowany z tego względu, że znajdują się tam profilowane klasy. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakiej dziedzinie czujemy się dobrze. Wielu z nas ma szczególne uzdolnienia matematyczne, dlatego też wybiera klasę o tym profilu, gdzie rozszerzona będzie matematyka, fizyka i informatyka. Jednak są też osoby, które zdecydowanie lepiej czują się w przedmiotach humanistycznych. Rozszerzony będzie tutaj w szczególności język polski. Dzięki urozmaiconemu programie nauczania, będziemy w stanie poznać wiele ciekawych lektur, które powstawały na przestrzeni różnych epok. Weźmy na warsztat Wesele, Stanisława Wyspiańskiego. Dramaturg brał udział w 1900 roku w weselu krakowskiego poety Lucjana Rydla. Został zainspirowany do napisania tego utworu zaledwie kilka tygodni później. Wesele traktowane jest, jako próba krytycznej oceny współczesności i narodowych mitów. Niestety, ale naród nie był przygotowany na ciężką walkę, jednak Wyspiański z całego serca pragnął to odwzorować. Akcja utworu ma miejsce w jeden ze świetlic wiejskiej chaty. W drugim pomieszczeniu, w najlepsze trwa wesele Rydla z Mikołajczykówną. Słychać wielki gwar oraz dźwięki muzyki weselnej. Wesele ma miejsce pod koniec roku, w listopadzie. Wszystkie opisy zdarzeń, które zostały zawarte w treści utworu, dzieją się zaledwie w ciągu kilku godzin. Wszystko zaczyna się przed północą, zaś kończy następnego dnia nad ranem. Na serwisie klp znajdziecie wesele streszczenie. Specjalna mapa serwisu ułatwi Wam poruszanie się po stronie. Wesele to książka kipiąca symbolami. Praktycznie na każdej z kartek znajdzie się jakaś symboliczna postać, bądź rzecz. Pod koniec pierwszego aktu młoda para przywołuje chochoła. Uchodzi on za twórcę urojeń. Podczas wesela rzuca na zaproszonych gości czar, który sprawia, że budzą się w nich ukryte uczucia. Chochoł nazywany także jest krzakiem bez życia otulonym słomom na zimę.

Porównać można to z narodem, ponieważ wraz z nadejściem lepszych dni, nasze szanse na odzyskanie niepodległości także wzrastają. Teraz spokojnie możemy skupić się na rzeczach o symbolicznym charakterze. W pierwszej kolejności można by wymienić tutaj złoty róg. Uznawany jest za symbol walki narodowowyzwoleńczej. Dzięki dużej wartości, powodować ma podniesienie chęci społeczeństwa. Kolejna rzecz to czapka z piór. Jest symbolem przywiązania do rzeczy błahych i materialnych. Ma ostrzegać naród przez tym, aby nie przekładać rzeczy prywatnych nad państwowymi. Wesele to dramat, w którym pokazane zostało cierpienie narodu, brak możliwości walki o niego. Zdecydowano, że dramat zostanie wystawiony w teatrze. Sam Lucjan Rydel miał żal do Wyspiańskiego o to, w jaki sposób przedstawił postać jego żony. Pomimo tego, Włodzimierz Tetmajer był pod wielkim wrażeniem tej sztuki. Jeżeli po przeczytaniu tej lektury dalej masz problem z jej zrozumieniem, powinieneś wybrać serwis klp. Jesteśmy pewni, że znajdziesz wszystko to czego szukasz, a dodatkowo mapa serwisu Ci w tym pomoże. Dzięki temu zdasz maturę na wysokim poziomie. Gorąco zapraszamy do odwiedzenia serwisu!