Najnowsze metody walki z kornikami

Wielu z nas marzy o zbudowaniu drewnianego domu z bali, przypominającego przytulną i klimatyczną góralską chatę i wielu tę wizję z rozmachem realizuje. Po skończeniu budowy dom wypełnia się drewnianymi meblami i innymi przedmiotami stając się wymarzonym miejscem zamieszkania dla rodziny i szkodników bytujących i rozmnażających się w drewnie. Mieszkańcy domu zwykle nie zdają sobie sprawy z obecności tych nieproszonych lokatorów. O ich działaniach dowiadują się zazwyczaj po dłuższym czasie, po zaobserwowaniu w meblach i belkach stropu małych, owalnych otworków, z których wysypuje się jasny proszek. Korniki, bo o nich mowa, to zwyczajowe określenie kilku gatunków owadów bytujących w drewnie przetworzonym. Są one przyczyną bardzo dużych uszkodzeń drewnianych konstrukcji budynków, zwłaszcza belek sufitowych, podłóg drewnianych i słupów podporowych. Niszczą również meble i wszelką galanterię drewnianą. Efektem ich żerowania jest utrata przez drewno konstrukcyjne wszystkich właściwości, a jego wnętrze doprowadzają do konsystencji proszku. Zazwyczaj zdarza się, że obecność tych szkodników jest wykrywana dopiero przy przeglądzie technicznym stanu budynku. Korniki w belkach dachowych i innych elementach konstrukcyjnych budynku niezwykle trudno zwalczyć samemu. Bezwzględnie trzeba skorzystać z pomocy fachowców, którzy świadczą tego typu usługi. Jedną z firm trudniących się fachowym usuwaniem korników jest firma DREVPOL z Mińska Mazowieckiego. Korniki na poddaszu, w podłodze czy meblach nie stanowią problemu dla fachowców z firmy DREVPOL. Stosowane przez nich zabiegi to: iniekcja ciśnieniowa, metoda Veloxy i fumigacja, czyli gazowanie domu lub jego elementów.

Iniekcja ciśnieniowa belek dachowych i krokwi to metoda polegająca na nawierceniu w zaatakowanym drewnie określonej liczby otworów i umieszczeniu w nich insektycydów. Środek na korniki w belkach jest wprowadzany do otworów za pomocą technologii podciśnieniowej. Iniekcję ciśnieniową stosuje się zwykle do elementów dachu.

Metoda Veloxy jest stosowania tylko w stosunku do mniejszych obiektów i przedmiotów. Polega ona na umieszczeniu w konstrukcji gazoszczelnej przedmiotów porażonych przez korniki. Zwalczanie ich odbywa się przez stopniowe usuwanie tlenu i zastępowanie go azotem na około 3-4 tygodnie. Tą metodą usuwa się insekty z drzwi, mebli itp.

Fumigacja czyli gazowanie domu, poddasza czy dachu poprzedzona jest przygotowaniem budynku poprzez uszczelnienie go specjalistyczną gazoszczelną folią. Następnie na czas od 7 do 14 dni wprowadza się do jego wnętrza gaz interaktywny. Po wytruciu szkodników obiekt poddawany jest wietrzeniu i kontrolnym pomiarom stężeń. Metodę tę wykorzystuje się do dużych obiektów jak budynki, dachy, kościoły itp.

Bez względu na wybraną metodę, wszystkie prace i poszczególne etapy są wykonywane przez specjalistów posiadających kwalifikacje określone przepisami prawa oraz długoletnią praktykę. Z usług firmy korzystają muzea, parafie, jednostki administracji publicznej, a także klienci indywidualni z terenu całej Polski.

Jeśli więc nieustannie zastanawiasz się jak zwalczyć korniki w belkach, podłodze, czy meblach, nie zastanawiaj się dłużej. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług rzetelnej i kompetentnej firmy DREVPOL.

 

Tekst powstał na podstawie: drevpol.eu