PITy i unikanie powszechnych błędów

Każdego roku borykamy się z rozliczaniem deklaracji podatkowych. Rozliczenie roczne jest dla nas o tyle wygodne, że możemy skorzystać z ciekawego rozwiązania. Mowa tutaj o skorzystaniu z PIT programu, który ułatwia, a mówiąc prościej, w znaczącym stopniu pomaga nam rozliczyć się z urzędem skarbowym. Najważniejszym elementem dla tych, którzy swoją deklarację wypełniają sami, jest fakt, że za PIT program do rozliczania nie płacą nic. Bezpłatny program PIT jest więc dla każdego. Wystarczy pobrać z sieci i wypełniać.

Wracając jednak do tematu głównego, czyli błędów w deklaracjach podatkowych. Korzystając z program PIT likwidujemy w sporym stopniu popełnienie błędów, a to z tego powodu, że PITy program sam upomina się o określone rubryki, gdzie należy wpisać dane.

Przyjemnie sobie wyobrazić sytuację, podczas której nasza deklaracja bez żadnych problemów przechodzi przez urząd skarbowy. Jednak, aby do tego doszło, należy pamiętać o kilku elementach, które najczęściej powodują, że popełniamy błędy. Na samej górze arkusza PIT widnieje rubryka, w którą należy wpisać Numer Identyfikacji Podatkowej. Wiele osób po prostu pomija ten krok, nie zauważając ze względu na specyficzne położenie. Niekiedy zdarza się także, że wpisujemy Numer Identyfikacji Podatkowej, ale nie swój (np. pracodawcy). PIT program do rozliczania pomaga w zupełności ustrzec się przed tego typu problem. Sam bowiem poprosi nas o to, abyśmy swój numer wpisali. To jedna z ciekawych opcji programu PIT .

Kolejna sytuacja, może wydawać się banalna i śmieszna, jednak dość popularna. Mowa tutaj o niczym innym, jak o wpisywaniu własnych danych osobowych. Każdy zna swoje personalia, jednak nie każdy pamięta o tym, że coś w jego życiu się zmieniło. PIT program będzie upominał się o te dane, jednak nie wie on, co mamy umieszczone na dowodzie osobistym. Zmienia się nazwisko, miejsce zamieszkania i inne elementy, dlatego istotnym jest, aby z tak banalnej czynności nie wyszedł spory problem. Jeśli zaś dokonujemy zmian, np. przeprowadzamy się do innego miasta, lub, chociaż na inną ulicę, powinniśmy o tej zmianie poinformować urząd skarbowy. Zresztą, w razie kontroli powinien dysponować pełnymi danymi podatnika, a to my jesteśmy odpowiedzialni za to, aby te informacje przekazać. Wpisywanie danych do PIT program do rozliczania to jedna z pierwszych czynności, jakie dokonujemy przed wypełnianiem deklaracji.

Innym, bardzo popularnym błędem stało się odliczanie ulg bez dowodów. Ulgi, co jest sprawą oczywistą, można odliczać, jednak problem pojawia się w sytuacji, kiedy nie posiadamy dowodów na to, że np. zakupiliśmy określoną usługę, która podlega uldze, jednak nie mamy na to potwierdzenia. Dlatego, po pierwsze należy posiadać rachunki czy faktury, dzięki którym możliwe będzie udokumentowanie podanego przez podatnika stanu rzeczy. W przeciwnym razie, kiedy urząd skarbowy dokona kontroli podatkowej, a okaże się, że nie ma potwierdzeń na odliczone ulgi, sprawa może zakończyć się niebyt ciekawie dla podatnika. Bezpłatny program PIT daje szereg możliwości, w których znajdziemy ulgi. Wśród nich można wybrać te, które nas obowiązują, i do których mamy pełne prawo.

Jak rozliczyć PIT za bez błędów? Najlepiej wypełniać w programie PIT kolejno wszystkie dane, o jakie nas program prosi. Niedopatrzenia często jednak leżą po naszej stronie i to my powodujemy, że sprawa się komplikuje.

Kolejną sprawą jest pomijanie dochodu. Obecnie jest tak, że poza jednym konkretnym miejscem pracy posiadamy również jakąś działalność czy po prostu wykonujemy usługi. Trudno pamiętać o wszystkich dochodach w ciągu roku, szczególnie, kiedy wykonywało się kilkanaście umów o dzieło bądź zlecenie. Wtedy też, jeśli zapomnimy o tym, popełniamy dość poważny błąd, nie wpisując dochodu. Taka sytuacja może okazać się problematyczna, kiedy okaże się, że w naszym zeznaniu coś nie jest zbieżne z danymi urzędu skarbowego.

Osoby, które nie zdecydowały się korzystać z bezpłatnego programu PIT , mogą narazić się na wiele więcej błędów. Po pierwsze program nie prowadzi ich przez rozliczenie roczne , tylko skazani są na samych siebie. Podając przykład limitów ulg. Spora większość ulg podatkowych ma swoje limity, których nie można przekroczyć, jednak wiele osób zapomina o tym fakcie, wypełniając wersję papierową deklaracji podatkowej, a następnie okazuje się, że cała deklaracja jest do napisana od początku.

Jedną z głównych spraw jest podpis. Kolejna rzecz, wydająca się przecież banalną i oczywistą. Wydrukowany egzemplarz PIT należy podpisać, a następnie przedstawić go urzędowi skarbowemu. Jeśli zaś rozliczamy się ze współmałżonkiem, potrzebne są oba podpisy (często zdarza się tak, że podpisuje się tylko jedna ze stron, mąż lub żona). Warto zastanowić się nad opcją e-deklaracji, czyli deklaracji wysyłanej bezpośrednio do urzędu skarbowego. Ułatwi to rozliczenie roczne , a do tego ograniczy stres i czas na wizytę w urzędzie.

Jedną ze spraw, która powinna być pierwszą, to kwestia urzędu skarbowego. Poradnik powinien wiedzieć i pamiętać, do jakiego urzędu skarbowego należy, i który go rozlicza. Praktycznie, deklarację zostawiamy tam, gdzie mieszkamy. Jednak, by powiadomić urząd warto przypomnieć sobie, i za pomocą odpowiedniego formularza zmienić dane dla urzędu skarbowego. PIT 2018 program do rozliczania posiada opcję wyboru urzędu skarbowego. Z listy więc możemy wybrać ten, do którego należymy.

Na koniec można dodać o tym, że warto pamiętać o odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeśli tego nie uczynimy, co jest ważne, czeka nas wyższy podatek. A tego chyba każdy chce unikać.

PITy program daje szereg możliwości, dzięki którym rozliczanie deklaracji staje się prostsze i bardziej przejrzyste. Z tego bezpłatnego programu PIT można skorzystać, pobierając go z sieci. Później sam program poprowadzi przez proces tworzenia formularza podatkowego, zapytując w kolejnych krokach o określone dane. W efekcie szybko i skutecznie możemy mieć gotową deklarację podatkową, którą za pomocą e-deklaracji przesyłamy do urzędu skarbowego. PIT program do rozliczania jest rozwiązaniem wygodnym i przyjemnym, nawet dla tych, którzy do tej pory nie siadali porozwiązywania deklaracji podatkowej.