Przedwiośnie streszczenie

Późna powieść S. Żeromskiego

Obecnie coraz mniej osób czyta książki. Dzieje się tak, ponieważ telewizja i łatwy dostęp do internetu jest wszędzie. Praktycznie, kogo byśmy nie zapytali, odpowie, że woli obejrzeć film niż przeczytać książkę. Programy telewizyjne bardzo ograniczają naszą wyobraźnię. Filmy mają określone przesłanie, a także są kręcone w taki sposób, aby widz nie musiał myśleć, co wydarzy się w dalszej części ekranizacji. Bardzo często słyszy się takie stwierdzenie, że telewizja robi nam wodę z mózgu i niestety, ale musimy się z tym zgodzić. Niektórzy są silnie uzależnieni od niej. Obecnie, niemalże każdy, kto przyjdzie z pracy, czy ze szkoły do domu siada i włącza telewizor. Jest to złe przyzwyczajenie, ponieważ na pierwszym miejscu powinny być nasze relacje z najbliższymi. W zbyt dużej ilości rodzin tak się dzieje. Potrafimy wejść do domu, przywitać się z najbliższymi i pomimo wszystko włączyć i oglądać telewizję kilka godzin. Najczęściej wybieranymi programami, są te, które z łatwością dostarczają wiedzę z kraju, jak i ze świata. Jednak, wydawnictwa cały czas starają się na bieżąco informować ludzi o sytuacji w państwach. Niestety, coraz rzadziej wybiera się tę formę przekazu informacji. W telewizji wszystko podane jest, jak na tacy. Dlatego też programy informacyjne oraz pozostałe kanały cieszą się naprawdę dużą oglądalnością. Ilość dostępnych programów może zadziwiać.

Operatorzy telewizji kablowych robią, co mogą, aby wygrywać z konkurencyjnymi formami. Dlatego też urozmaicają swoją ofertę o coraz większą ilość programów. Wiele ludzi pomimo wszystko wybiera częściej film, niż książkę. Bardzo widoczne jest to w przypadku młodych osób. W szkołach wymagana jest znajomość treści lektur, dlatego też to ma negatywny wpływ na młodzież i zniechęca ją to do czytania innego gatunku książek. Nie czują potrzeby sięgnięcia po książkę. Spowodowane jest to też tym, że w dzisiejszych czasach powstaje bardzo dużo ekranizacji książkowych przygód. Przykładowo, każda z części o losach czarodzieja z Hogwartu, Harrego Pottera została zekranizowana. Filmy te zdobyły fanów na całym świecie. Jednak tylko niewielka część osób zdecydowała się przeczytać wszystkie osiem części. Bardzo często ludzie popełniają ten błąd i w pierwszej kolejności decydują się na oglądanie filmu, zaś dopiero potem na przeczytanie książki. Każdy z nas powinien wiedzieć, że w większości przypadków, książki są znacznie lepsze niż filmy. Spowodowane jest to tym, że autor stara się przekazać nam jak najwięcej szczegółów, aby czytelnik mógł kreować wizję tego, co czyta. To właśnie w taki sposób pobudzamy najlepiej naszą wyobraźnię. Obecnie istnieje wiele gatunków książek. Jesteśmy przekonani, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeżeli gustujesz w klasyce horroru, powinieneś przeczytać jedną z książek Grahama Mastertona, jeżeli zaś wolisz romans, wybierz jedną z powieści Nicholasa Sparksa. Ale są też i takie osoby, którym sprawia przyjemność czytanie szkolnych lektur. Przykładowo Przedwiośnie jest jedną z nich. To polityczna powieść autorstwa Stefana Żeromskiego. Wybitny polski pisarz chciał w swoim dziele pokazać sytuację społeczno-polityczną, w jakiej znajdowała się Polska po ponad stu latach niewoli. Przedwiośnie opowiada historię młodzieńczych lat Cezarego Baryki. Niestety, ale po wybuchu pierwszej wojny światowej, jego ojciec Seweryn został wcielony do rosyjskich wojsk. Wychowywany był tylko przez matkę. Spadło na nią wielkie brzemię odpowiedzialności. Była ona Polką, która pomimo wielu lat spędzonych w Rosji z mężem, nigdy nie nauczyła się mówić po rosyjsku. Cezary zaś, lepiej odnajdywał się w języku rosyjskim, niż w polskim. Jego matka, często chodziła przez to zdołowana, ponieważ pragnęła, aby jej ojczysty kraj znaczył dla jej syna tyle, co i dla niej. Niedługo po wyjeździe jego ojca, Cezary zaczął sprawiać coraz więcej problemów wychowawczych. Matka wkładała w zapewnienie godnego bytu swoje wszystkie siły.

Autor książki, podzielił ją na trzy rozdziały, które noszą nazwy, Szklane domy, Nawłoć i Wiatr od wschodu. Przedwiośnie streszczenie zawiera wszystkie najpotrzebniejsze informacje, które znajdują się w książce. Na internetowej stronie klp dowiedzie się, między innymi, jakie było miejsce akcji, geneza powstania utworu, a także będziecie mieli możliwość przeczytania streszczenia szczegółowego oraz krótkiego. Streszczenie to powstało, aby ułatwić życie uczniom, którzy przez chcą sobie powtórzyć materiał. Narzucony obowiązek przeczytania całego utworu sprawia, że rezygnujemy i wybieramy prostsze rozwiązanie i czytamy streszczenie. Ale ten serwis, dzięki specjalnej mapie zapewnia łatwy dostęp do kompleksowo opracowanych zagadnień. Dzięki temu, nie będziesz musiał martwić się, że nie znasz całej treści książki. Krótkie i szczegółowe streszczenia pomogą Wam napisać wypracowanie na temat związany z książką. Informacje znajdujące się na stronie ułatwią Wam stworzyć logiczny i spójny tekst. Ułatw sobie życie i odwiedź serwis klp. Wybierz jedno z opracowań wielu szkolnych lektur. Zapraszamy do skorzystania z serwisu!