Stosowanie gazu rozweselającego to metoda pomocna w leczeniu zwłaszcza dzieci, osób niepełnosprawnych oraz wszystkich tych, dla których wizyta w gabinecie stomatologicznym wiąże się ze stresem. Jest to sposób na niepokój i strach oraz zapewnienie pacjentowi maksymalnego komfortu podczas leczenia stomatologicznego.
Jak działa sedacja wziewna?
Pacjent wdycha przez maseczkę mieszaninę tlenu i podtlenku azotu w bezpiecznych proporcjach. Lekarz ma cały czas kontrolę nad stanem pacjenta, obserwuje go i kontroluje stężenie gazów. Pacjent zachowuje odruchy takie jak kaszel czy odkrztuszanie, jest przytomny, nie śpi. Przechodzi w stan lekkiego upojenia alkoholowego, rozluźnia się. Jest to zabieg bezpieczny, który redukuje do minimum stres. Podczas zabiegu dochodzi do częściowego zredukowania bólu, do zabiegów bolesnych (np. ekstrakcja) konieczne jest dodatkowe zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Przeciwwskazania
Sedacji wziewnej nie należy stosować u kobiet w ciąży oraz u pacjentów z niedrożnością dróg oddechowych, a także z zaburzeniami psychicznymi.
Dodatkowe zalecenia
Sedacja wziewna może pobudzić odruch wymiotny, dlatego 2-3 godziny przed zabiegiem nie należy jeść.
Należy również udzielić lekarzowi szczegółowych informacji na temat stanu zdrowia oraz przejmowanych leków tak, by ten mógł ocenić zdolność zakwalifikowania pacjenta do zabiegu oraz ewentualne ryzyko komplikacji.
Wyprowadzenie z sedacji odbywa się szybko, tak, że po około 30-40 minutach można prowadzić pojazdy mechaniczne.
Sedacja wziewna stosowana jest m.in. w Centrum DENTestetica – głównie u osób z dentofobią lub takich, które miały negatywne doświadczenia u dentysty. Wpływa ona na komfort pacjenta w gabinecie stomatologicznym i dzięki temu umożliwia bezstresowo przeprowadzenie leczenia.