Terapia uzależnień w profesjonalnym ośrodku

Problem uzależnień jest w obecnym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się od mnóstwa rzeczy zarówno od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykane są jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, gier, seksu i jedzenia. Chociaż obiekty, od których się uzależniamy są bardzo rozmaite, wszystkie uzależnienia odznaczają się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez dłuższy okres czasu nie potrafią przyznać, że mają poważny problem.


Specyfikę uzależnienia rozumieją tylko inni uzależnieni, a osobom postronnym trudno pojąć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na żadne konstruktywne działanie. I nie chodzi tu do końca o alkohol, gry czy papierosy. Początkowym symptomem uzależnienia jest poczucie pustki, którą pragniemy za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej zajmuje całą naszą uwagę i jeśli chośby na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, akoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy w stanie normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ulgę, euforię i błogostan, i w zależności od rodzaju uzależnienia trwa to dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się normalnymi czynnościami, jednak trwa to do momentu, gdy myśli niezależnie od woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Skupienie i stan euforii znikają, a myśli zaczyna wypełniać wyłącznie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg wcześniej czy później zaczyna zakłócać normalny tryb życia. Dla przykładu osoba uzależniona od nikotyny nie zjawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z wielu rozrywek na rzecz zaspokojenia swojej potrzeby.
Nałóg staje się ważniejszy niż wszystko dokoła, odbiera możliwość podejmowania niezależnych decyzji, choć ludziom uzależnionym przeważnie wydaje się, że to one mają kontrolę. W kółko powtarzają one, że w każdej chwili mogą zrezygnować, nigdy jednak nie wprowadzają swoich słów w czyn. W momencie, gdy osoba tkwiąca w nałogu zrozumie, że to już nie jest jej decyzja, i że została pozbawiona kontroli nad swoim życiem, może ona rozpocząć proces wychodzenia z uzależnienia. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać wiele lat.


W Polsce obecnie istnieje około 100 ośrodków terapii uzależnień. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na szczególną uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, leżący w Nowym Sączu na malowniczym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień znajduje się w cichej i spokojnej okolicy, z daleka od zgiełku miasta. Otacza go sporych rozmiarów ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery dające możliwość zwiedzania okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią profesjonaliści, którzy odznaczają się szczególną empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla większości pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie, starając się zagwarantować poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym maksimum poufności i anonimowości. Wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najkorzystniejsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc bliskiej osobie bądź czujesz, że sam masz problem, bo nałóg przejął kontrolę nad Twoim życiem nie zastanawiaj się i daj sobie szansę na szczęście. Każdy człowiek zasługuje na to, aby kierować swoim życiem.