Naprawa, jak również wykonanie konstrukcji drewnianej – niezależnie od tego, czy mówimy o meblach czy budynkach, wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi oraz akcesoriów. Jednymi z nich są wkręty ciesielskie. Niestety, nie zawsze wiemy, w jaki sposób odpowiednio je wybrać. Na co w sposób szczególny należy zwrócić w tym aspekcie uwagę? O czym koniecznie należy pamiętać? Na te, jak również i na wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w naszym poniższym artykule.
Od czego zacząć wybór wkrętów ciesielskich?
Wkręty – jak sama nazwa wskazuje – mają za zadanie przede wszystkim łączyć ze sobą poszczególne elementy konstrukcji. Właśnie z tego względu, w pierwszej kolejności musimy dopasować odpowiednią ich średnicę. Nie tylko ona jednak będzie ważna. Kluczowe, jeśli zależy nam na stworzeniu stabilnej konstrukcji, będzie to, jaką długość będą miały nasze wkręty. Dopasowanie odpowiedniej długości wkrętów pozwala nam na stworzenie stabilnej i przede wszystkim solidnej konstrukcji.
Jakie są dostępne rozmiary wkrętów ciesielskich?
Co do zasady, mamy tak naprawdę 3 standardowe rozmiary wkrętów ciesielskich. Są to wkręty 6, 8 i 10 mm. Trzeba też mieć na uwadze to, aby zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar i średnicę wkrętów ciesielskich, ale też na inne ich cechy. Z pewnością bardzo ważną z nich będzie odporoność na korozję. Pozwoli to na uniknięcie rozpadania się konstrukcji, nawet po bardzo długim czasie. Nie można też zapominać, że nawet najlepsze wkręty ciesielskie, które wykazują ogromną odporność na korozję mogą rdzewieć, jeśli nie zostanie zachowana odpowiednia wilgotność powietrza. Przy bardzo dużej wilgotności – nawet w przypadku najlepszych wkrętów mogą pojawić się wykwity korozyjne.
Co zatem zrobić, aby mieć pewność, że unikniemy takich sytuacji? Skutecznym rozwiązaniem jest z całą pewnością wybranie wkrętów ciesielskich, które wykonane są ze stali nierdzewnej. Dedykowane są one przede wszystkim do montażu i naprawy konstrukcji drewnianych, które znajdują się na dworze.