Współczesne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii

Nasze dzieci dorastając z dnia na dzień zadają nam coraz więcej pytań. Stają się one również z każdym dniem coraz poważniejsze i trudniej nam odpowiedzieć na niektóre z nich.
Skąd się bierze prąd w gniazdku elektrycznym jest bez wątpienia jednym z ciekawszych pytań jakie zadają nam dzieci. Powinniśmy sami przeanalizować głębiej odpowiedź na to pytanie, gdyż z reguły odpowiadamy, że jest wytwarzany w elektrowni cieplnej i przesyłany do naszych domów za pomocą sieci elektrycznej. I tym sposobem trafia do naszych gniazdek. Wszystko się zgadza, jednak wytrwalsi mogą zapytać skąd w takim razie prąd bierze się w elektrowni?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dając odpowiedź na to pytanie wymienilibyśmy tylko nieodnawialne źródła energii, czyli przede wszystkim surowce kopalne, a mianowicie: węgiel brunatny, węgiel kamienny, ropa naftowa czy gaz ziemny. Ich eksploatowanie następuje jednak dużo szybciej niż naturalne ich rekonstruowanie, dlatego w obecnych czasach przy bardzo błyskawicznym rozwoju przemysłowym i technologicznym szybko mielibyśmy ich deficyt.


Na szczęście świat idzie do przodu, dzięki czemu dużo przedsiębiorstw dokonuje inwestycji już w odnawialne źródła energii, które są praktycznie niewyczerpalne, a zarazem ekologiczne. Do najważniejszych odnawialnych źródeł energii należy wyszczególnić energię wiatru, energię słoneczną, pływów morskich oraz spadku wody. Warto zwrócić uwagę, że energia odnawialna w przeciwieństwie do nieodnawialnej jest energią przyjazną człowiekowi oraz środowisku.
Energia nieodnawialna powoduje zanieczyszczenie powietrza i wody, degradację gleby jak i roślinności oraz zniekształcenie rzeźby terenu. Z wielu statystyk wynika, że przy obecnym wydobyciu, złoża ropy naftowej zużyją się za około 30 lat, dlatego to energia odnawialna jest przyszłością świata.
Każdy z nas widział na pewno specjalne kolektory słoneczne pochłaniające promienie słoneczne i przetwarzające je na ciepło lub energię elektryczną. W rejonach bardzo wietrznych pojawiają się tak zwane farmy wiatrowe, które nie dość, że produkują nam energię, są również bardzo ciekawą formą zagospodarowania terenu.
Wykorzystanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularne, dużo osób montuje bowiem na dachach swoich domów kolektory słoneczne. Miasta także stawiają na energię odnawialną montując solarne lampy uliczne posiadające w swojej budowie niewielkie kolektory słoneczne. Solarna lampa uliczna jest aktualnie jednym z najbardziej oszczędnych źródeł światła używanych do oświetlania ulic, skrzyżowań, a nawet autostrad. Stosowana jest też w parkach, placach zabaw oraz w obiektach handlowych.


Bardziej popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym w wielu miastach staje się tak zwane oświetlenie hybrydowe.
Hybrydowe lampy uliczne są zasilane za pomocą dwóch źródeł: modułów fotowoltaicznych oraz turbiny wiatrowej. Energia elektryczna przechowywana jest w akumulatorze, który znajduje się wewnątrz konstrukcji. Źródłem światła są zazwyczaj diody LED. Lampa fotowoltaiczna nie wymaga przyłącza do sieci energetycznej, a jej główną zaletą jest brak opłat za energię elektryczną, tym bardziej, że posiada wysoką trwałość źródła światła sięgającą prawie 20 lat.

W dzisiejszych czasach mamy na rynku wiele przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji oraz dystrybucji sprzętu zasilanego odnawialnymi źródłami energii.
Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest niewątpliwie firma Brasit mająca swoją siedzibę w Kurowie, która jest autoryzowanym przedstawicielem światowych producentów systemów energii odnawialnej. Głównym celem firmy jest bowiem wdrażanie innowacyjnych systemów bazujących na energii odnawialnej, a także technologii LED. Przedsiębiorstwo to posiada wieloletnie doświadczenie związane z innowacją technologiczną oraz młodą kadrę inżynierów z wykształceniem kierunkowym technicznym. Władają oni wieloma językami, co bardzo pomaga w międzynarodowych kontaktach z producentami sprzętu oraz posiadają mają doświadczenie w dziedzinach odnawialnych źródeł energii. Firma ta chce sprostać oczekiwaniom klienta, gdyż stara się sukcesywnie zwiększać swoje kwalifikacje i gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług. Oferuje bowiem szeroką gamę produktów zbudowanych na bazie odnawialnych źródeł energii, jak również usług z nimi związanych. W razie potrzeby pomoże też w doborze odpowiedniego sprzętu, dostarczy go do klienta i uruchomi.
Żyjemy w czasach gdzie bardzo ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii spowoduje redukcję kosztów zużycia energii elektrycznej dla korporacji, samorządów, instytucji, gospodarstw domowych, a także gospodarstw rolnych.
Jeśli chcielibyście wykorzystać podobne rozwiązania w swoich przedsiębiorstwach, gospodarstwach czy domach skontaktujcie się z firmą Brasit, a z pewnością będziecie zadowoleni z rozwiązań oferowanych przez tę firmę. Wystarczy, że wpiszecie w internecie frazy: „ solarna lampa parkowa”, „hybrydowa lampa uliczna” czy „ uliczna lampa fotowoltaiczna” , a na pewno ją znajdziecie. Warto zainwestować w odnawialne źródła energii, gdyż jest to nasza przyszłość.