Zanieczyszczenie powietrza to temat poruszany w mediach od lat, jednak ostatnimi czasy środki masowego przekazu non stop alarmują o wysokim poziomie niebezpiecznego dla naszego zdrowia smogu. Pomimo tego, że z roku na rok wzrasta świadomość Polaków o tym niebezpiecznym zjawisku, nie do końca zdają sobie oni sprawę czym tak naprawdę jest to spowodowane. Mnóstwo osób przekonanych jest bowiem, że smog pojawia się wraz z sezonem grzewczym, kiedy to wielu ludzi zaczyna ogrzewać domy zanieczyszczonym węglem i ginie wiosną wraz z pierwszymi promieniami słońca.
Na powstanie smogu potrzebne są jednak trzy elementy, oczywiście jednym z nich jest zanieczyszczone przez ludzkość środowisko, pozostałymi dwoma jest natomiast bezwietrzna pogoda i znaczne zamglenia. Te trzy zjawiska pojawiające się razem dopiero tworzą tak zwany smog, który ostatnimi czasy bardzo często widoczny jest na ulicach polskich miast. Warto również pamiętać, że nawet jeśli media nie alarmują w danym czasie o zamglonych ulicach, a co za tym idzie kilkumetrowej widoczności, stałym elementem życia w dużym mieście jest oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że to w Polsce właśnie znajduje się aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Na 11 miejscu tej listy znajduje się niestety Kraków. Osoby zachęcone świeżym powietrzem, pragnące spędzić urlop w Zakopanem pewnie nawet nie zdają sobie sprawy, że jest ono w rankingu Światowej Organizacji Zdrowia na 45 miejscu.
Jeśli chcemy zadbać o swoje zdrowie podczas utrzymującego się smogu, nie powinniśmy uprawiać sportów na zewnątrz, ponieważ przy wzmożonej aktywności fizycznej jeszcze większą ilość zanieczyszczonego powietrza wciągamy do naszych płuc. Nie powinniśmy także wietrzyć pomieszczeń, a wychodząc na dwór bardzo ważne jest abyśmy zakładali maski przeciwpyłowe. Nie uchronimy się także przed wpuszczeniem do domu pewniej ilości smogu, dlatego warto zainwestować w filtr antysmogowy do wentylacji. Wyłapuje on z powietrza dwutlenek azotu, pochłania chlorowodór, siarkowodór, dwutlenek siarki, zapach amoniaku oraz lotnych związków organicznych. Dzięki czemu podczas utrzymującego się na zewnątrz przez dłuższy czas smogu, w naszym domu możemy oddychać czystym powietrzem.