Jak założyć firmę w Niemczech?

Prowadzenie własnej działalności na terenie Niemiec staje się coraz bardziej popularne. Polacy często decydują się na ten krok, a potwierdzają to dane, które prowadzi Polska Ambasada w Berlinie. Według najnowszych danych, co roku blisko 170 tysięcy nowych firm prowadzonych przez Polaków jest rejestrowanych na terenie Niemiec. 90% z nich to jednoosobowe działalności gospodarcze.  Na co jednak należy zwrócić uwagę, kiedy rozpoczynamy prowadzenie własnej działalności na terenie Niemiec?  Czy firma w Niemczech to rzeczywiście dobry pomysł? Sprawdźmy.

Minimum formalności, maksimum korzyści

Pierwszą i najważniejszą kwestią, od której należy zacząć mówienie o prowadzeniu własnej działalności na terenie Niemiec, jest przede wszystkim fakt, że tego rodzaju działalność gospodarcza jest znacznie bardziej opłacalna aniżeli ma to miejsce w przypadku prowadzenia jej w Polsce. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o minimum formalności, które są wymagane do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej na terenie Niemiec, ale także i o wysokość podatków które płacimy. Dla początkującego przedsiębiorcy są to niezwykle istotne kwestie. Co więcej, prowadzenie własnej działalności na terenie Niemiec pozwala nam na uzyskiwanie zarobku w  euro,  a nie w złotówkach. To także znacząca korzyść, szczególnie jeśli  mamy na utrzymaniu rodzinę zamieszkujące w Polsce.

Jakich formalności należy dopełnić, aby założyć firmę w Niemczech?

Podobnie jak w przypadku zakładania własnej działalności w Polsce, tak samo w przypadku prowadzenia firmy w Niemczech, musimy dopełnić kilku, bardzo istotnych formalności. Przede wszystkim musimy dostarczyć do odpowiedniego urzędu kserokopie dowodu osobistego lub paszportu. Kserokopia ta musi być wykonana z obu stron. Ponadto, istotne jest także dostarczenie informacji o adresie pod którym będzie prowadzona nasza działalność – dotyczy to tak samo jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i firm, które zatrudniają większą ilość pracowników. Nierzadko też należy dostarczyć zaświadczenie o braku zaległości w płaceniu podatków. Czasami może zdarzyć się, że niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia o niekaralności. Wszystkie te  wszystkie te dokumenty, należy dostarczyć do miejsca o nazwie  Gewerbeamt –  znajduje się ono najczęściej w Urzędzie Miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *