Odzyskiwanie danych z RAID 5

RAID to bardzo popularna w ostatnim czasie i nowoczesna metoda konfiguracji kilku dysków twardych w jedną macierz. Jest wiele poziomów macierzy RAID jak np. RAID 0, RAID 1, RAID 5 czy RAID 10. Jedną z najczęściej używanych jest jednak RAID 5, a znajduje ona zastosowanie w mega pikselowych systemach wideo IP.

Utworzenia macierzy RAID 5 wymaga przynajmniej 3 dysków. Zapisuje ona dane na wszystkich dyskach jednocześnie, a nie sekwencyjnie, co pozwala uzyskać większą prędkość nie tylko dostępu do danych, ale również wydajność całego systemu operacyjnego. Wszystkie dyski obciążone są w miarę równo, co sprawia, że są jednakowo i w dodatku wolno eksploatowane. W ten sposób żaden z nich nie zużywa się szybciej i teoretycznie nie powinien ulec awarii.

odzyskiwanie danych z RAID 5

W macierzy RAID 5 kontroler sprzętowy, potrzebny do jej utworzenia, zarządza dużą ilością operacji, odbywających się na dyskach. To od jego jakości zależy przepustowość całego systemu. RAID 5 jest wspaniałym rozwiązaniem dla dużej liczby kamer oraz aplikacji o wysokiej rozdzielczości. Dzięki możliwości zapisywanie na wielu dyskach jednocześnie pozwala odzyskać dane w przypadku awarii. Odzyskiwanie danych z RAID 5 należy jednak powierzyć fachowcom, którzy znają się na budowie macierzy. Firmą godna polecenia MEGASERWIS z Warszawy, która od lat specjalizuje się w tej branży. Niestety chcąc odzyskać dane trzeba posiadać doświadczenie i wysoki poziom wiedzy, której użytkownicy RAID 5 zazwyczaj nie posiadają.  Kiedy jeden z dysków ulega uszkodzeniu należy wykonać pewne działania matematyczne zwane operacjami XOR, które pozwolą przywrócić utracone dane. Taka operacja wymaga pobrania danych z pozostałych, dobrze działających dysków, jednak może się zdarzyć, że w procesie odbudowy macierzy RAID 5 uszkodzeniu ulegnie kolejny dysk. W tym przypadku dane tracimy bezpowrotnie. Mimo wszystko RAID 5 jest systemem odpornym na uszkodzenia, a tego typu przypadki są rzadkością.

Niestety system RAID 5 w porównaniu do innych systemów jest bardzo kosztowny, co może zniechęcać zainteresowane osoby do jego zakupu.