Zapewnienie mieszkańcom dostępu do dobrej jakości wody

Budynki większości przypadków zasilane są z sieci wodociągowej firm komunalnych. W zależności, od jakiej tego jakości jest ujęcie wody, to mogą w niej znajdować się szkodliwe składniki i zanieczyszczania. Do głównych problemów należy zaliczyć wysoką twardość wody oraz zawartość związków żelaza. Taki skład wody może wpływać na odczucia smakowe i powodować uszkodzenia armatury oraz powstawanie zacieków związków zawierających wapień. Od właściciela mieszkania zależy jaką formą uzdatniania wody wybierze. Najtańszym rozwiązaniem jest dzbanek filtrujący. Naczynie te składa się z pojemnika na wodę oraz wymiennego wkładu przeznaczonego do różnych zanieczyszczeń. Po nalaniu wody z sieci jest ona oczyszczana i łatwo dostępna. Wkłady należy wymieniać po czasie określonym przez producenta dzbanka. Jest to najprostszy i najtańszy system uzdatniania wody.

Urządzenie wspomagające uzdatnianie wody

Bardziej rozbudowane systemy uzdatniania wody mogą być wyposażone w stacje filtrów, które wstępnie oczyszczają wodę dostarczaną przez wodociągi. Kolejnym etapem może być uzdatniacz wody. Obecnie projektowane są oddzielne ujęcia uzdatnionej wody dla celi spożywczych. Mają one mniejszą wydajność, ale woda jest lepszej jakości. Woda taka poprawia smak potraw, ponieważ pozbawiona jest związków żelaza i chloru. Przy wyborze uzdatniacza należy sprawdzić jaka woda jest dostępna, jakie szkodliwe związki należy usunąć, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do zdrowej i smacznej wody.

Dużym problemem jest wysoka twardość wody w wielu regionach kraju. Osady takie są trudne do usunięcia z armatury i jednocześnie mogą niszczyć instalacje wodną oraz sprzęt taki jak pralki i zmywarki. Zmiękczacz wody usunie związki wapienne i sprawi, że woda w budynku będzie lepszej jakości. Zaleca się wybieranie urządzeń sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że będą to bezawaryjne rozwiązania łatwe w obsłudze.